Tu faci știrile!|joi, ianuarie 18, 2018

Ciprian Bălănescu a câștigat Campionatul Balcanic și Național de Cross Duathlon

Ciprian Balanescu-Proba Ciclism

Campionatul Balcanic şi Naţional de Cross Duathlon organizat pe 9 și 10 mai, la Târgu Mureş, și-a desemnat câștigătorul după 1 oră, 24 minute şi 17 secunde. După o competiție intensă Ciprian Bălănescu, atlet sponsorizat de Herbalife România, a câştigattitlul de Campion Balcanic și Național la Cross Duathlon.

Ciprian a concurat alături de sportivi din cinci ţări, Bulgaria, Serbia, Ungaria, Republica Moldova şi România.

Competiţia, prima la nivel internaţional, organizată în acest an de Federaţia Română de Triatlon, s-a desfăşurat pe Platoul Corneşti – zonă de agrement din Târgu Mureş, dar şi cel mai înalt punct al oraşului, o locaţie cu o infrastructură ideală pentru un astfel de concurs. Competiţia a fost destinată atât sportivilor de performanță (categoria elite), cât și sportivilor amatori (categoriile junior masculin şi feminin, age group masculin şi feminin și ştafetă masculin, feminin şi mixt).

Traseul a fost stabilit exclusiv prin pădure, iar distanţele pe care le-au parcurs participanţii au fost: 5,5 km alergare cross, 19,5 km MTB şi 2,75 km alergare.